Home Campus Directory | A-Z Index

Updated: August 23, 2016

Chair: Noel Sloboda njs16@psu.edu
Chair Elect: Jennifer Nesbitt jpn12@psu.edu
Secretary: Joan Smeltzer jhs7@psu.edu

Academic and Student Issues

  • Co-chairs: Stuart Stelly & Andy Landis (Fall 2016) / Stuart Stelly & Javed Siddique (Spring 2017)
  • Deirdre Folkers
  • Fred Haag
  • Joe Karsten
  • Andy Landis
  • David Latzko
  • Jon Price
  • Marcy Nicholas
  • Stuart Stelly
  • Anne Vardo-Zalik
  • Andrew Caldwell (ex officio)
  • Cora Dzubak (ex officio)
  • Jane Emery (ex officio)
  • Barb Eshbach (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • Patrick Tanner (ex officio)
  • Student needed

Cultural Diversity and Enrichment

  • Chair: Judith Owen
  • Barbara Dennis
  • Ann Fetterman
  • Andrea Giorgioni
  • Abul Hasan
  • Fulgentius Lugemwa
  • Richard A. Pierce
  • Emily Wenk
  • Betsy Wentzel
  • Sheri Yoder
  • Joel Burkholder
  • Dan Puccio (ex officio)
  • David W. Chown (ex officio)

Curricular Affairs

  • Co-chairs: Deirdre Folkers and Harley Hartman
  • Alyssa Dietz
  • Cecilia Heydl-Cortinez
  • Michael Jarrett
  • Mary Ritchey
  • JeanMarie St. Clair-Christman
  • Jane Sutton
  • Manel Wijesinha
  • Robert Farrell (ex officio)

Faculty Affairs

  • Co-chairs: Ali Kara and Joy Giguere
  • Bob Bartell
  • Bill Cantor
  • Orsay Kucukemiroglu
  • Kerry Magni
  • Asif Mahmood
  • Michael Marcus
  • Nicole Muscanell
  • Abdul Siddiqui
  • Ken Swalgin

Teaching, Learning Technology Advisory Committee

  • Chair: Chuck Gaston
  • Bob Bartell
  • Marshall Coyle
  • Joe Downing
  • Chuck Gaston
  • Harley Hartman
  • Suzanne Shaffer
  • Joan Smeltzer
  • Loren Brewster (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • Holly Gumke (ex officio)
  • Francine Baker (ex officio)
  • Registrar (ex officio)
  • Student needed

Subcommittees of Academic and Student Issues

Honors

  • Co-chairs: Duke Sarafian and Javed Siddique
  • Deborah Eicher-Catt
  • Andy Landis
  • Abdul Siddiqui
  • Ryan Service (ex officio)
  • Student needed

Student Awards

  • Chair: TBD
  • Ann Fetterman
  • Cynthia Jones
  • Maureen Muller-Kahle
  • Patrick Tanner
  • Kip Trout

Burness Teaching Award

  • Chair: Anne Vardo-Zalik
  • Deborah Eicher-Catt
  • Ali Kara
  • Andy Landis
  • Jon Price
  • Walter Arnold (optional)
  • Robert Farrell (ex officio)

Academic Advising Council

  • Chair: Andy Landis
  • Deborah Eicher-Catt
  • David Latzko
  • Anne Vardo-Zalik
  • Andrew Caldwell (ex officio)
  • Jane Emery (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • Students (x2) needed

Subcommittee of Faculty Affairs

Faculty Scholarship of Research and Creative Accomplishment Committee

  • Chair: (Committee membership and Chair to be elected at October 2015 Senate meeting)
  • 2015-2016 Recipient: Michael Jarrett
  • 2014-2015 Recipient: Noel Sloboda
  • Chair-elect: Jennifer Nesbitt
  • Faculty member TBD by Senate Chair and DAA
  • Faculty member appointed by DAA and Chancellor

Special Committees

Professor Promotion Review Committee (2016-2017)

  • Chair: Jane Sutton
  • Alternate:

Promotion and Tenure Committee (2016-2017)

  • Chair: Joe Downing
  • Alternate:
  • Core Members: Andy Landis, Mark Casteel

Ombudsperson

  • Maureen Muller-Kahle
  • Alternate: Abdul Siddiqui

University Senators

  • Mark Casteel (term expires 2018)
  • Jane Sutton (term expires 2019)
  • Alternate: Deirdre Folkers

University College Faculty Council

  • Councilor: Joe Downing (2016-2018)
  • Councilor: Noel Sloboda (2015-2017)

Adjunct Faculty Representatives

  • TBD

Faculty Representatives to Enrollment Management Team

  • Ali Kara
  • Jon Price

Faculty Liaison to Pullo Family Performing Arts Center

  • Abul Hasan

Faculty Representative to Student Activities Fee Committee

  • Jessica Petko

Faculty Representative to Student Facilities Fee Allocation Board

  • Deirdre Folkers

Academic Unit Heads

Arts and Liberal Studies

  • Unit Head: Stuart Stelly
  • Representative: Noel Sloboda

Social/Behavioral Sciences And Information Sciences And Technology

  • Unit Head: Nicole Muscanell
  • Representative: Alyssa Dietz

Natural And Mathematical Sciences And Engineering

  • Unit Head: Marshall Coyle
  • Representative: Andy Landis