Home Campus Directory | A-Z Index

Penn State York
Updated: 1-23-2004

Chair:           Jane Sutton
Chair Elect:  A. Benharbit
Secretary:   Dixie Winters

 

Academic and Student Issues

Chair: Richard Bacha
Cora Dzubak
Deborah Eicher-Catt
Nkanyiso Mpofu
Dave Van De Streek
Joseph McCormick (ex officio)
Scott Simonds 1.13.04-5.1.04/
Sharon Christ 5.2.04-12.31.04 (ex officio)
Erika Peterson(student)
Vincent DiMasi (student)

Campus Futures

Chair: Deirdre Folkers
Suzanne Gladfelter
Bob Himmer
Michael Marcus
Jack Gibble
Carol Dorworth
Karl Knapp
Barbara Dennis (ex officio)
Joel Rodney (ex officio)
Terry Engdahl (ex officio)
Bea Landis (ex officio)
Nan Flescher (ex officio)
Jennifer J. Boyce (student)

Cultural Diversity and Enrichment

Chair: Abul Hasan
Art Henne
Manel Wijesinha
Peter Catina
David Russell
Ken Swalgin
Samir Shah
Debra Martinez
Jane Emery
Ann Fetterman (part-time faculty)
Joel Rodney (ex officio)
Scott Simonds 1.13.04-5.1.04/
Sharon Christ 5.2.04-12.31.04 (ex officio)
Monica Grigera (ex officio)
Loi Huynh (student)
Elodia Barajas (student)
Stephanie Henry (student)

Curricular Affairs

Chair: Cecilia Heydl-Cortinez
Chuck Gaston
Fred Haag
Orsay Kucukemiroglu
Matt Hoch
Clark Callahan
Dixie Winters
Bill Cantor
Abdul Siddiqui
Joseph McCormick (ex officio)
Jennifer Boyce (student)
 

Faculty Affairs

Chair: Mike Jarrett
Tom Getz

Valerie White
Samir Shah
Jacques Gibble
Kerry Magni
Orsay Kucukemiroglu
Abdul Siddiqui
(part-time faculty member)

 

INFORMATION TECHNOLOGY

Chair: Bob Himmer
Larry Newcomer
Valerie White
Joan Smeltzer
Bruce Babcock
Marshall Coyle
Frank Miller (ex officio)
Joseph McCormick (ex officio)
Shawn Foley (ex officio)
Loren Brewster (ex officio)
Josh Wolabaugh (student)

PART-TIME REPRESENTATIVES

Colleen McDonough
Linda Matesevac
Ann Fetterman

Support Services

Chair: Kip Trout
Carolyn Bare
John Dawson
Don Coho
Abdul Siddiqui
David Van De Streek (ex officio)
Holly Gumke (ex officio)
Shawn Foley (ex officio)
Francisco Madera, Jr. (student)

Transitional Programs

Chair: Harriet Darling
Sukhdeep Gill
Noel Sloboda
Arla Huber
Phil Oles
Cora Dzubak
Rob Campbell (ex officio)
Nan Flesher (ex officio)
Joseph McCormick (ex officio)
Sharon Christ (ex officio)
Stephanie Henry (student)
 
 

Subcommittees of A&SI

Honors

Chair: Duke Sarafian
Tom Getz
David Latzko
Linda Itzoe
Sandra Staton-Taiwo
Nan Flesher
Devin Cobaugh (student)

Student Awards

Chair: Scott Simonds 1.13.04-5.1.04/ Sharon Christ 5.2.04-12.31.04 (ex officio)
Peter Catina
Emily Wenk
Arla Huber
Robert Farrell
Jose Cabrera (student )

Burness Teaching Award

Chair: Chuck Kennedy 1/04-5/04
Bob Farrell 9/04-5/05

Leonard Berkowitz
Robert Farrell
Chuck Kennedy
Fred Haag
Joseph McCormick (ex officio)
Franscisco Madera, Jr. (student)

Advising Award

Chair: Fred Haag 1/04-8/04 Harriet Darling 9/04-5/05
Bill Cantor
Harriet Darling
Rob Campbell (ex officio)
Diane Anzaldo (student)
Brian Blodgett (student)

Special/Other Committees

Tenure & Promotion Review Committee

(Spring 2004)
Chair: A. Benharbit
Leonard J. Berkowitz
Marshall F. Coyle
Frederick C. Haag
Haiduke Sarafian

HACC task force

Chair: Joseph McCormick
Jane Sutton
Harriet Darling
Richard Bacha
Tom Getz
Barbara Dennis (ex officio)
Bea Landis (ex officio)

STRATEGIC PLANNING COMMITTEE (FACULTY)

(term through 200x)
Chair: Ali Kara

Joel Rodney (CEO)
Joe McCormick (DAA)
Sue Werner
Sharon Christ/Scott Simonds
Holly Gumke
Jane Sutton (Senate Chair)
Ben Benharbit (Senate Chair-Elect)
Len Berkowiz (University Senator)
Deborah Eicher-Catt (CC Senator)
Gary Collison (Unit Head A & LS)
Marshall Coyle (Unit Head Math & SCI)
Ali Kara (Unit Head (Soc. & Behav.)
Chuck Gaston (Unit Rep Math & SCI)
Fred Haag (Unit Rep A &LS)
Larry Newcomer (Unit Rep Soc. & Behav.)
Lester Abbott (student)
Erika Petersen (student)
(1 Advisory Board member needed)

Budget Committee

Joel Rodney
Ali Kara (SPC Chair, Unit Head)
Joe McCormick
Susan Werner
Scott Simonds 1.13.04-5.1.04/Sharon Christ 5.2.04-12.31.04
Holly Gumke
Jane Sutton (Senate Chair)
Gary Collison (Unit Head)
Marshall Coyle (Unit Head)
SGA President (Ericka Peterson)

Steering Committee

Joel Rodney
Joe McCormick
Sharon Christ
Holly Gumke
Sue Werner
Jane Sutton (Chair Senate)
SGA President (Ericka Peterson)

TLTAC Committee

Chair: Mike Jarrett
Valerie White
Emily Wenk
Larry Newcomer
Shawn Foley
Joe McCormick
Loren Brewster
(student needed)
(student needed)

DAA Council

Joe McCormick
Frank Miller
Rob Campbell
Shawn Foley
David Van De Streek
Cora Dzubak
Marshall Coyle (Unit Head)
Gary Collison (Unit Head)
Ali Kara (Unit Head)
Judy Bowman

Unit heads

Marshall Coyle (Natural and Mathematical Sciences and Engineering)
Gary Collison (Arts and Liberal Studies)
Ali Kara (Social and Behavioral Sciences)

Unit Representatives

Chuck Gaston (Natural and Mathematical Sciences and Engineering)
Fred Haag (Arts and Liberal Studies)
Larry Newcomer (Social and Behavioral Sciences)

UNIVERSITY SENATORS

Mark Casteel (term expires 2006)
David Russell (term expires 2005)
Leonard Berkowitz (term expires 2007)

COMMONWEALTH COLLEGE SENATORS

Leanne Miller (term expires 2006)
Deborah Eicher-Catt (term expires 2006)

OMBUDSMAN

Mike Jarrett (2005)
Leonard Berkowitz (alternate)